حســـبنا‌الله و نعـــم الوکیل

ورود به سایت

نام کاربری*
رمزعبور*
مرا به خطر بسپار

ثبت نام

فیلد های ستاره دار(*) را پر نمایید.
نام*
نام کاربری*
رمزعبور*
تکراررمز عبور *
ایمیل*
تکرارایمیل *
کدامنیتی*
تصویرمجدد

آیا پس از فوت شخص به دیون وی خسارت‌ تأخیر‌ تأدیه تعلق می‌گیرد؟

نوشته شده توسط  ادمین سایت بهمن 24, 1399

آیا پس از فوت شخص به دیون وی خسارت‌ تأخیر‌ تأدیه تعلق می‌گیرد؟

 به‌ عبارت‌ دیگر آیا دادگاه در جهت محکومیت ورثه به پرداخت اصل‌ دین از محل ترکه متوفی می‌تواند آنان را به پرداخت خسارت تأخیر تأدیه موضوع ماده ۵۲۲ قانون‌ آیین‌ دادرسی‌ مدنی مصوب ۱۳۷۹ از محل‌ ترکه محکوم کند؟


شماره نظریه : ۷/۹۹/۹۴
تاریخ نظریه : ۲۸/۲/۱۳۹۹


پاسخ :


1_خسارت‌ تأخیر‌ تأدیه نسبت به محکوم‌ به‌ مالی تا زمان اجرای‌حکم قابل محاسبه است، مگر این‌ که در این فاصله محکوم‌له در اجرای دادنامه تعلل کرده باشد که در این فاصله محاسبه خسارت تأخیر تأدیه مجوز‌قانونی ندارد.

2_مطابق ماده ۳۱ قانون‌ اجرای‌ احکام‌ مدنی مصوب ۱۳۵۶ با فوت محکومٌ‌علیه، عملیات‌ اجرایی تا زمان معرفی ورثه متوقف می‌شود و چون محکومٌ‌له باید وفق این ماده به وظیفه‌قانونی خود عمل کند، لذا درصورت معرفی ورثه محکوم‌علیه توسط محکومٌ‌له، خسارت‌ تأخیر تأدیه تا زمان اجرای‌حکم قابل‌محاسبه است؛ اما چنانچه محکوم‌له به وظیفه‌ قانونی خود عمل نکرده باشد، خسارت‌ تأخیر تأدیه از تاریخ فوت قابل‌ محاسبه نیست.

  1. تازه های سایت
  2. مطالب تصادفی
  3. نظرات
« مارس 2021 »
دوشنبه سه‌شنبه چهارشنبه پنچ‌شنبه جمعه شنبه یک‌شنبه
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
تماس با ما