حســـبنا‌الله و نعـــم الوکیل

ورود به سایت

نام کاربری*
رمزعبور*
مرا به خطر بسپار

ثبت نام

فیلد های ستاره دار(*) را پر نمایید.
نام*
نام کاربری*
رمزعبور*
تکراررمز عبور *
ایمیل*
تکرارایمیل *
کدامنیتی*
تصویرمجدد

نمونه پرونده عملی: تجاوز به عنف

نوشته شده توسط  ادمین سایت مهر 07, 1400

 

گردشکار: اظهارات شاکی :بنده با دوستم قرار داشتم که به ویلای ایشان برویم که با وانت به دنبال من آمد و من را سوار کرد و به ویلای ایشان رفتیم و چون مسیر برگشت وسیله نقلیه نداشتیم با دوستم به نام ع - 0000 تماس گرفتیم که دنبال من بیاید و من را برساند چون دوستم خودرو نداشت از دوست دیگرش تقاضای خودرو نمود (م - شیخ زاده به محلی آمد و خواستم بروم و سوار خودروی ایشان بشوم که آقای ..... راننده وانت با کشیدن قمه برای آنان و یکی از آن 3 نفر به نام علی به زور به بنده تجاوز نمود و مأموران رسیدند و من را نجات دادند و از ا- علیپور و بهرام و علی شاکی هستم

گزارش پلیس: در ساعت 20/22 مورخ 25/12/97 به دنبال اعلام مرکز پیام کلانتری مبنی بر آدم ربایی به آدرس جاده فارسیان به محل رفتیم که تعدادی خودرو که چراغ روشن داشتند از محل متواری و یک خودرو وانت هم در حال متواری شدن متوقف شد و راننده آن فردی به نام ا..-  ؟؟؟؟ ساکن .. بود و خانمی به نام سپیده خود را ساکن کوچه پرواز معرفی نمود و اعلام داشت که بنده با دوستم قرار داشتم که به ویلای ایشان برویم که ایشان دنبال من آمد و در مسیر برگشت چون وسیله نقلیه نداشتیم با دوستم تماس گرفتیم و در آن زمان 3 نفر در محل آمدند که یکی از آن ها با قمه سد راه ما شدند و دو نفر از آن افراد جلوی دوستانم را گرفتند و یکی از آن سه نفر من را به آن‌طرف‌تر برد و به زور به من تجاوز نمود و من را رها نمود و وانت دیگری نیز آمد و آن هم به من تجاوز کرد و پس از آن پلیس رسید و ایشان را دستگیر کرد.

ص 5- اظهارات گواه: م - شیخ زاده

خانم با من تماس گرفت که نیاز به کمک دارد و من با دوستم به محل رفتیم در جاده فارسیان که هنگام برگشت یک پیکان وانت جلوی ما را گرفت و اجازه حرکت به ماشین ندادند و سرنشین آن آقای ؟؟؟؟ قمه ای بیرون کشید و می خواستند به خانم تجاوز نمایند که یک وانت دیگر نیز به او اضافه شد و همگی خواستند به این خانم تجاوز کنند و به کمک نیروی انتظامی نتوانستند و همگی متفرق شدند.

صورتجلسه مواجهه حضوری: شهود آقای ع - 0000 و م - 00000 بیان داشتن که آقای ؟؟؟ قمه به دست ما را تهدید کردند که بروید و علی خانم سپیده را به سمت بیابان بردند و گریه کنان می رفتند و درخواست کمک داشتند و ما نمی توانستیم کمک کنیم و علی به خانم سپیده تجاوز کرد.

اظهارات ؟؟؟؟: دو نفر را سوار کردم به نام های بهروز و مهدی و جلوی ماشین شاکی بودیم و علی به خانه رفتند و با رضایت رفتند و هیچکس هم گریه نکرد و بعد زنگ زدند پلیس آمد.

اظهارات ع - 0000: در محل تعدادی بودند و اشاره ای صریحاً به تجاوز نمی کند و به پلیس زنگ زدند و آمد و راننده را دستگیر کرد.

دستور مقام قضایی: امشب تحت نظر باشند سوابق کیفری خانم سپیده ؟؟؟؟ اخذ و اظهارات طرفین اخذ و مواجهه حضوری انجام و صبح به دادسرا اعزام شوند.

اظهارات شاکی: از آقای ؟؟؟؟ و 3 نفر ناشناس دیگر بابت آدم ربایی و تهدید با چاقو، قدرت نمایی با چاقو و تجاوز به عنف شکایت دارم. آن آقا(000) ساعت 15/7 دیروز مورخ 25/12/97 با بنده تماس گرفتند و گفتند که می خواهند من را ببینند. ایشان دوست اجتماعی من بود و در فارسیان ویلا دارد بنده را با خودروی وانت پیکان به سمت ویلا برد 20 دقیقه ماندم و صیغه یک ساعته خواندیم و پس از خروج ایشان من را نرساند ساعت 30/9 بود که از درب منزل وی خارج شدم- با ع - 0000 تماس گرفتم که آن هم دوست اجتماعی من بود- بله ایشان دوست من بود و من را حمایت می کرد.

علی من را از داخل ماشین به زور بیرون کشید و 100 متر دورتر برد و زیپ شلوارش را کشید و چند بار آلت خود را داخل کرد و به زور به خواسته وی تن دادم.

اظهارات متهم: من سر زمین خودمان بودم و اظهارات شاکی را قبول ندارم و کاری نکرده ام .

اظهارات ؟؟؟؟ متهم: من با وانت سبزی فروشی می کنم و در حال برگشت از شهر بودم- سر چهارراه بهروز و مهدی را سوار کردم. آنان اهل فارسیان هستند و از قبل با هم آشنا هم بودیم یک ماشین به سمت ما می آمد و نزدیک زمین کشاورزی ما جلوی آن ها را گرفتیم که راه فرار نداشته باشند فکر می کردم شاید آن ها سارق هستند- و من راننده بودم و بهروز و مهدی سرنشین و من سد راه ماشین شدم- بهروز پیاده شد و به سمت خودروی پراید رفت و به راننده پراید گفت اینجا چکار دارید که راننده گفت به کسی ربط ندارد و بهروز گفت به پلیس الان زنگ می زنیم. که خانم سپیده گفت به ما کاری نداشته باشید سرنشینان پراید ع - 000 و م -  0000 بودند بهروز به آقایان داخل پراید گفت پیاده شوید و به داخل ماشین رفت و به خانم پیشنهاد رابطه نامشروع داد و آن خانم مخالفت کرد و گفت خیر و به این کار تن نخواهم داد آن« خانم اصلاً از ماشین پیاده نشد. بهروز و شاکی من را تحریک کردند که جلوی همراهان شاکی را بگیرم و من چاقو در دستم نبود.

بهروز که از ماشین پیاده شد به علی زنگ زد و پس از 5 دقیقه علی با یک خودروی پیکان سفید رنگ سواری به محل آمد علی به زور خانم را حدود 120 متر جلوتر برد و در تاریکی چیزی ندیدیم و پس از 2 دقیقه با هم برگشتند من چاقو داشتم و آن را چرخاندم و به خانم گفتیم که نباید در این جاده تردد کنید و نگذاشتیم که آن خانم به راه خودش ادامه دهد ولی در آدم ربایی نقشی نداشتیم .

قرار کفالت: در تاریخ 26/12/97 در وقت فوق العاده جلسه رسیدگی شعبه 3 بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان قزوین به تصدی امضاءکنندگان ذیل تشکیل است، پرونده کلاسه تحت نظر است با توجه به تحقیقات صورت گرفته و بررسی اوراق پرونده دادیاری در راستای روند تحقیقات به شرح زیر اقدام به صدور قرار تأمین کیفری می نماید.

قرار کفالت

در خصوص اتهام آقای ؟؟؟؟   مبنی بر ایجاد مزاحمت برای بانوان در اماکن عمومی و تهدید با چاقو بازپرسی با استناد به بند (ح) ماده 217 و ماده 250 ق آدک مصوب 1392 نظر به ضرورت امر با عنایت به نوع و اهمیت جرم موضوع پرونده و شدت مجازات آن، ادله و اسباب اتهام، احتمال فرار یا مخفی شدن متهم و از بین رفتن آثار جرم همچنین با توجه به سوابق، وضعیت جسمی و روانی متهم، سن، شخصیت و جنسیت او قرار کفالت با وجه الکفاله به مبلغ 000/000/250 ریال از حال تا ختم دادرسی صادر و اعلام می نماید. در صورت معرفی کفیل و صدور قرار قبولی کفالت، متهم آزاد و الا بازداشت می شود. در صورت بازداشت می تواند ظرف 10 روز بر اساس ماده 226 قانون مذکور نسبت به اصل قرار منتهی به بازداشت یا عدم پذیرش کفیل اعتراض نماید.  دفتر پرونده امروز به نظر دادستان برسد.

استعلام از آگاهی

  • متهم الف - ؟؟؟ به لحاظ عجز از معرفی کفیل به زندان اعزام شود.
  • نسبت به شناسایی سایر متهمین اقدام شود.
  • اظهارات سایر شاهدان شاکی اخذ گردد.
  • بین طرفین مواجهه حضوری معمول گردد.
  • مراتب ظرف 3 روز به نظر برسد.

مواجهه حضوری:

خانم م – ... و آقای ؟؟؟؟  که راننده پیکان وانت بود و 2 نفر دیگر سرنشین داشت با پیکان وانت جلوی ماشین م  را گرفت و 3 نفر از ماشین پیاده شدند و ایشان با یک قمه به دستور بهروز هر دو  ع  و م  را تهدید و کنار نگه داشتند خود بهروز آمد داخل ماشین- آقای ؟؟؟؟ می گوید جاده کوچک بود و امکان تردد ماشین نبود و من با یک چاقوی کوچک کنار آن ها وایستاده بودم و خودشان کاری نکردند.

اظهارات متهم م -: من سوار ماشین   ؟؟؟ شدم و آنجا وایستادیم که ماشین پلیس آمد و ترسیدیم و فراز کردیم. من هیچ کاری نکردم.

اظهارات متهم   ؟؟؟: شکایت شاکی و اظهارات ایشان را قبول ندارم و من کاری نکردم من و مهدی و  محمد جلوی ماشین بودیم که از آن ها سؤال کردیم که اینجا چکار می کنید گفتند سر باغ علی هستیم و متوجه شدیم که دوست هستند و اصلاً برای دزدی یا چیزی آمدند که یکباره دیدم مأمورین نیروی انتظامی آمدند فرار کردیم و هیچ کاری با خانم نداشتیم و چاقو نداشتیم- من داخل ماشین به خانم صحبت کردم- و خود خانم بیرون آمد و صحبت کردم و مشکلی پیش نیامد.

در تاریخ 4/1/1398 خانم سپیده در آگاهی حاضر می شوند و از کلیه متهمین اظهار رضایت می کنند و گذشت می کنند.

مهدی ....ی متهم: در توضیحات خود در آگاهی می گوید من قبول دارم که برای شاکی مزاحمت ایجاد کردم. دوستم به من زنگ زد و ساعت .... و اما شب بود جلوی خانم را گرفتم و برای ایشان ایجاد مزاحمت کردم و گوشی او را گرفتم تا به کسی زنگ نزند و از کار خودم پشیمان هستم- چاقو نداشتم- آخرین دفاع» اتهام را قبول دارم و از کار خود پشیمان هستم.

قرار قبول کفالت برای ... در مورخ 4/1/98

اظهارات متهم ؟؟؟؟ اتهام را قبول دارم و از کار خود پشیمان هستم.

قرار قبول کفالت برای ؟؟؟ در مورخ 4/1/98

قرار قبول کفالت برای ؟؟؟

قرار نهایی دادسرا

اتهام ها:

۱. تهديد باقمه

۲. مزاحمت برای بانوان و اطفال در اماکن عمومی یا معابر

  1. تجاوز به عنف

به تاریخ 27/2/1392 در وقت فوق العاده جلسه شعبه سوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب قزوین به تصدی امضا کننده ذیل تشکیل و پرونده کلاسه فوق تحت نظر است با عنایت به جامع اوراق و محتویات، پرونده و با استعانت از خداوند متعال ضمن اعلام ختم تحقيقات به شرح ذیل مبادرت به صدور قرار نهایی می نماید:قرار جلب به دادرسی و منع تعقیب و طرح مستقیم موضوع در دادگاه کیفری یک در خصوص اتهامات آقایان ۱- الف - ؟؟؟ فرزند .. دایر بر ایجاد مزاحمت برای بانوان و تهدید، باچاقو ۲-م - .... فرزند .. دائر بر ایجاد مزاحمت برای بانوان 3- ب ؟؟؟ فرزند .. دائر بر ایجاد مزاحمت برای بانوان موضوع شکایت خانم م - ... فرزند .. بازپرسی با عنایت به مجموع اوراق و محتویات پرونده و استماع شكايت اوليه شاکی و توضیحات وی نزد ضابطین دادگستری و اظهارات شاهد تعرفه شده که وجود چاقو در ید متهم ردیف اول را رویت کرده است و صورت جلسه مواجهه حضوری به عمل آمده از سوی مامورین نیروی انتظامی مورخ 22/2/1397و اقرار صریح و مقرون به صحت متهمین به شرح منعکس در پرونده و اظهارات متهم ردیف اول که صراحتا بيان داشته است «متهم رديف دوم (ب - 000 معروف به بهروز راننده پراید و سرنشین آن را پیاده کرد و سپس به داخل ماشین رفت و به شاکی پیشنهاد رابطه غیر اخلاقی داد و ...که به نظر بازپرسی مصداقي از مزاحمت برای بانوان تاقی می گردد لذا بنا به مراتب فوق اتهامات موصوف را قابل انتساب به متهمین دانسته و ضمن انطباق عمل ارتکابی با مواد 6۱۷و6۱۹ از قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 بحث تعزیرات و مستندا به ماده ۲6۵ قانون آیین دادرسی کیفری قرار جلب به دادرسی صادر و اعلام می نماید. و در خصوص اتهامات دیگر متهمين فوق الذكر دائر بر قدرت نمایی با چاقو و آدم ربائی صرف نظر از گذشت منجز و قطعی شاکی نزد ضابطین دادگستری نظر به اینکه ادله اثباتی موثری که ظهور در توجه اتهامات به متهمين را داشته باشد از ناحيه شاکی ایراد و اعلام نشده است لذا بنا به مراتب فوق و به لحاظ فقد ادله اثباتی با استناد به ماده 264 و ۲65 قانون آیین دادرسی کیفری و ماده ۱۲۰ از قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ و با الهام از اصل كلى برائت موضوع اصل سی و هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قرار منع تعقیب متهم را صادر و اعلام می گردد. قرار صادره پس از موافقت دادستان محترم ظرف ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ از سوی شاکی در محاکم کیفری ۲ شهرستان قزوین قابل اعتراض می باشد . و در خصوص اتهام دیگر متهمين فوق الذکر دائر بر تجاوز به عنف صرف نظر از صحت و سقم موضوع نظر به اينكه بزه معنونه در صلاحیت دادگاه کیفری یک می باشد لذا بنا به مراتب فوق خود را صالح به رسیدگی ندانسته و در اجرای ماده 306 ق آدک  اعتقاد به طرح مستقیم موضوع در دادگاه کیفری یک استان دارد .

رای دادگاه

در خصوص شکایت خانم سپیده  فرزند .. علیه آقایان الف - 000 و علی 0000 فرزند .. دایر بر تجاوز به عنف ؛ صرف نظر از اعلام رضایت شاکیه در مرجع انتظامی و عدول از آن در این مرجع ، نظر به جامع محتویات پرونده و تحقیقات بعمل آمده از شاکیه و بررسی اظهارات مشتکی عنهم در تحقیقات صورت گرفته در دادسرا به اتهام دیگری ، به لحاظ فقدان ادله اثباتی و حاکمیت اصل برائت مستنداً به اصل ۳۷ قانون اساسی و ماده ۳۸۳ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب۱۳۹۲ با اصلاحات و الحاقات بعدی قرار منع تعقیب نامبرده گان موصوف را صادر و اعلام می نماید . رأی صادره ظرف مهلت بیست روز پس از ابلاغ قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است .

نظر وکیل : 

در جرایم موجب حد  و  از جمله حکم مقرر در بند ت ماده 224 قانون مجازات اسلامی و توجها به مواد 172 و 199 همان قانون با وضع مقرره ای ویژه  و احراز ادله اثباتی مورد نظر قانونگزار  با این رویکرد که شروط اثبات خاصی برای این گونه جرایم پیش بینی شده و از سویی وجود قاعده فقهی تدرا الحدود بالشبهات که قانونگذار آن را در ماده 120 قانون مجازات مورد حکم قرار داده و حتی در مورد جرایم تعزیری نیز این قاعده از سوی قضات محترم و در جهت تفسیر به نفع متهم و تفسیر مضیق مجازاتهای کیفری رعایت می گردد و از سویی اظهارات متزلزل شاکی در وقوع تجاوز که در اظهارات گواهان و افرادی که در نزدیکی صحنه حاضر بوده اند نیز قابل ملاحظه است به نظر می رسد جرم مورد ادعا واقع نگردیده و دادنامه صادره از حیث مقررات شکلی و ماهوی و حکم متناسب با رفتار حادث منطبق و موافق موازین حقوقی اصدار یافته است و خدشه ای بر آن وارد نمی باشد .

  1. تازه های سایت
  2. مطالب تصادفی
  3. نظرات
« مه 2022 »
دوشنبه سه‌شنبه چهارشنبه پنچ‌شنبه جمعه شنبه یک‌شنبه
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

  سعادت آباد، نبش خیابان 32، پلاک 116، طبقه چهارم، واحد 9  

  021-88689911-3  

  info@Drsoheiltaheri.com  

  www.drsoheiltaheri.com  

تماس با ما