حســـبنا‌الله و نعـــم الوکیل

ورود به سایت

نام کاربری*
رمزعبور*
مرا به خطر بسپار

ثبت نام

فیلد های ستاره دار(*) را پر نمایید.
نام*
نام کاربری*
رمزعبور*
تکراررمز عبور *
ایمیل*
تکرارایمیل *
کدامنیتی*
تصویرمجدد

نمونه پرونده عملی: صلاحیت مراجع ثبتی

نوشته شده توسط  ادمین سایت مهر 07, 1400

 

گردشکار:خواسته -صدور قرار توقف عملیات اجرای ثبت و اثبات وقوع بیع و الزام به تنظیم سند رسمی و تنفیذ مبایعه نامه

دلایل و منضمات: 1-کپی مصدق مبایعه نامه 2-کپی مصدق کارت ملی خواهان 3- وکالتنامه 4-اجراییه صادره از اجرای ثبت

شرح ماجرا:

خانم الف با مراجعه به اجرای ثبت برای مطالبه مهریه خویش ملکی از اموال همسرش معرفی نموده و ملک مزبور توقیف میگردد. لیکن ثالثی با یک مبایعه نامه عادی به انضمام وکالتنامه بلاعزل برای تنظیم سند رسمی به واحد اجرای ثبت مراجعه مینماید و اعلام میکند که این ملک را قبل از توقیف خریداری کرده است اما اکنون به جهت توقیف نمیتواند سند رسمی به نام خویش تنظیم نماید با توجه به اینکه مسئله مزبور یکی از موارد شایع است یکی از کارآموزان به وکالت از خریدار ثالث دادخواست تنظیم و کارآموز دیگر به دفاع از آقای زوج وکالت ایشان را بر عهده دارد.

دادخواست وکیل محترم خواهان:

ریاست محترم دادگاه عمومی حقوقی شهرستان قزوین

با نهایت ادب و احترام ضمن تقدیم یک نسخه وکالتنامه به وکالت از خواهان به استحضار می رساند: موکل به عنوان  خریدار، ملکی را در تاریخ مقدم از آقای الف با مبایعه نامه عادی خریداری نموده است که زوجه ایشان در تاریخ موخر این ملک را در قبال مهریه خود توسط اجرای ثبت توقیف نموده است. لذا اینجانب به استناد مبایعه نامه عادی مورخه .... بدوا تقاضای صدور دستور موقت مبنی بر توقف عملیات اجرای ثبت و ابطال آن و همچنین رای بر اثبات وقوع بیع و تنفید مبایعه نامه و تنظیم سند را خواستارم.

دفاعیات وکیل محترم خوانده:

ریاست محترم شعبه ... دادگاه عمومی حقوقی شهرستان قزوین

با سلام و احترام اینجانب بوکالت از آقای ج (زوج) مطالب ذیل را جهت دفاع از حقوق موکل و تنویر ذهن مقام محترم رسیدگی کننده به استحضار می رساند:

1-ایراد ماهوی

نظر بر اینکه اثبات وقوع بیع در جایی عنوان می شود که وقوع بیع انکار شده باشد در این دعوی با توجه به اصل صحت و عدم انکار آن توسط موکل خالی از وجه می باشد و همچنین تنفیذ مبایعه نامه در عقود فضولی و آن هم توسط مالک مبیع فضولی امکانپذیر است و دادگاه در مقام تنفیذ معاملات بین طرفین نمی باشد و در مورد الزام به تنظیم سند با توجه به اینکه ملک در رهن می باشد امکان تنطیم سند نمی باشد.

2-ایراد شکلی

علاوه بر تمامی موارد فوق الذکر بر فرض ثبوت دعوای خواهان محترم دعوی مطروحه در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی نبوده و در صلاحیت هیئت نظارت اجرای ثبت می باشد و چنانچه دعوی در صلاحیت دادگستری باشد می بایست به طرفیت زوجه موکل نیز طرح دعوی شود زیرا ایشان ملک را توقیف نموده است.

تحلیل حقوقی وکیل:

 صلاحیت شورای عالی ثبت در اختلافات و دعاوی ثبتی رسیدگی و تجدیدنظر در آراء هیئت های نظارت که در موارد اختلاف بین اشخاص و سازمان ثبت از جهت پذیرش تقاضای ثبت و یا در تصرف اشخاص و تزاحم و تعارض صادر شده است.تجدیدنظر در آراء هیئت های نظارت که در مورد تعارض در اسناد مالکیت نسبت به اصل ملک یا حدود یا حقوق ارتفاقی صادر شده است.تجدیدنظر در آراء هیئت های نظارت که در مورد رفع اشتباه و اشکال نسبت به اسناد رسمی تنظیمی و تطبیق مفاد آن ها با قوانین صادر شده است.در ادامه به بررسی سایر وظایف در صلاحیت شورای عالی ثبت در اختلافات ثبتی پرداخته می شود.و به نظر می رسد ایراد شکلی در پرونده مورد بررسی صحیح می باشد 

  1. تازه های سایت
  2. مطالب تصادفی
  3. نظرات

  سعادت آباد، نبش خیابان 32، پلاک 116، طبقه چهارم، واحد 9  

  021-88689911-3  

  info@Drsoheiltaheri.com  

  www.drsoheiltaheri.com  

تماس با ما