حســـبنا‌الله و نعـــم الوکیل

ورود به سایت

نام کاربری*
رمزعبور*
مرا به خطر بسپار

ثبت نام

فیلد های ستاره دار(*) را پر نمایید.
نام*
نام کاربری*
رمزعبور*
تکراررمز عبور *
ایمیل*
تکرارایمیل *
کدامنیتی*
تصویرمجدد
جمعه, 30 ارديبهشت 1401

               

در عنصر مادی جرم نشر اکاذیب انتشار یا در دسترسِ دیگران قرار دادنِ اظهار کذب و انتساب عملِ خلاف حقیقت شرط است به نحوی که صرف ارسال پیامک فقط برای شخص شاکی گر چه متضمن اظهارات کذب و مطالب خلاف واقع باشد، موجب صدق عنوان اتهامی نشر اکاذیب نیست.

نوشته شده توسط  ادمین سایت مرداد 07, 1400

چکیده:
در عنصر مادی جرم نشر اکاذیب انتشار یا در دسترسِ دیگران قرار دادنِ اظهار کذب و انتساب عملِ خلاف حقیقت شرط است به نحوی که صرف ارسال پیامک فقط برای شخص شاکی گر چه متضمن اظهارات کذب و مطالب خلاف واقع باشد، موجب صدق عنوان اتهامی نشر اکاذیب نیست.

 شماره دادنامه؛
۱۴۰۰/۲/۱۹-۱۴۰۰۳۷۳۹۰۰۰۰۹۲۴۶۹۷

 رای دادگاه

درخصوص تجدیدنظرخواهی محکوم علیها خانم الف. د فرزند ع از دادنامه شماره ۹۹۰۹۹۷۶۱۱۲۹۰۱۸۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۵ صادره از شعبه ۱۰۶ دادگاه کیفری دو شهرستان.......که به موجب آن تجدیدنظرخواه به اتهامات الف) توهین به پرداخت جزای نقدی معادل ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ب) تهدید به تحمل ۷۴ ضربه شلاق تعزیری پ) نشر اکاذیب به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم و اجرای مجازات‌ها معلق و نامبرده در فرجه قانونی به این دادنامه اعتراض کرده و پرونده به این دادگاه ارجاع شده است. دادگاه از حیث محکومیت تجدیدنظرخواه به اتهامات توهین و تهدید نظر به جامع اوراق و محتویات پرونده از جمله شکایت شاکی خصوصی آقای م. ک فرزند د، محتوای پیامک‌های ارسالی، اقرار متهم به تعلق خط تلفن ارسال‌کننده پیامک‌ها و انکار بلاوجه تعلق پیامک‌ها به خویش و سایر قراین مندرجه در پرونده دادنامه تجدیدنظرخواسته موافق موازین و تشریفات قانونی اصدار یافته و خلل و خدشه ای بر مبانی استنباط و استدلال دادگاه بدوی وارد نیست الا این که تاریخ وقوع جرم توهین مربوط به قبل از تاریخ لازم الاجراء شدن قانون کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب ۱۳۹۹ بوده و میزان کیفر جزای نقدی مقرر در ماده ۶۰۸ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی کمتر از قانون لاحق است و به این ترتیب به استناد ماده ۱۰ قانون مجازات اسلامی مجازات محکوم‌علیها همانا تابع قانون سابق با وصف اخف است. بنابراین به استناد ماده ۴۵۷ قانون آیین دادرسی کیفری میزان مجازات جزای نقدی بزه توهین به مبلغ یک میلیون ریال تصحیح و با رد اعتراض دادنامه معترض‌عنه را تایید و استوار می‌نماید
لیکن به ملاحظه فقدان سابقه محکومیت کیفری به استناد بند (ث) ماده ۳۷ و بند (ث) ماده ۳۸ قانون مجازات اسلامی کیفر شلاق را به پرداخت جزای نقدی معادل ۱۵ میلیون ریال تبدیل می نماید که از باب حق مکتسب وی قرار تعلیق اجرای مجازات‌ها به قوت سابق باقی است و از حیث محکومیت تجدیدنظرخواه به اتهام نشر اکاذیب از طریق ارسال پیامک برای شاکی دادنامه مخدوش است. زیرا مستفاد از فلسفه و فحوای وضع مواد ۷۴۶ - ۶۹۹ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی که همانا صیانت از حیثیت و شخصیت معنوی اشخاص و جلوگیری از ورود آسیب بر اثر انتشار و انتساب‌های ناروا و کذب در منظر دیگران است و به دلالت سیاق و عبارات مصرح در ماه ۷۴۶ همان قانون در عنصر مادی جرم نشر اکاذیب انتشار یا در دسترس دیگران قرار دادن اظهار کذب و انتساب عمل خلاف حقیقت شرط است به نحوی که صرف ارسال پیامک فقط برای شخص شاکی گرچه متضمن اظهارات کذب و مطالب خلاف واقع باشد، موجب صدق عنوان اتهامی نشر اکاذیب نیست. بنابراین مراتب اشعاری در مانحن‌فیه به لحاظ عدم تحقق عنصر مادی جرم به استناد بند (ب) ماده ۴۵۵ قانون آیین دادرسی کیفری دادنامه نقض و به استناد ماده ۴ همان قانون حکم به برائت صادر و اعلام می‌دارد. رای صادره حضوری و قطعی است.

  1. تازه های سایت
  2. مطالب تصادفی
  3. نظرات
« مه 2022 »
دوشنبه سه‌شنبه چهارشنبه پنچ‌شنبه جمعه شنبه یک‌شنبه
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
تماس با ما