حســـبنا‌الله و نعـــم الوکیل

ورود به سایت

نام کاربری*
رمزعبور*
مرا به خطر بسپار

ثبت نام

فیلد های ستاره دار(*) را پر نمایید.
نام*
نام کاربری*
رمزعبور*
تکراررمز عبور *
ایمیل*
تکرارایمیل *
کدامنیتی*
تصویرمجدد

نمونه پرونده: نگهداری ومالکیت مواد مخدر

نوشته شده توسط  ادمین سایت شهریور 22, 1400

گردشکار:

بر حسب گزارش مراجع انتظامی راس ساعت 18:30مورخ.... در حال گشت زنی در خیابان فردوسی  به یک دستگاه خودروی زانتیا سفید مشکوک شده که با  نزدیک شدن به خودروی مزبور راننده اقدام به پرت کردن یک شی از داخل ماشین به باغچه کنار خیابان می نمایند که پس از یافتن شی توسط مامورین متوجه می شوند شی مزبور از وسایل مربوط به استعمال مواد مخدر ( پایپ) می باشد که در این رابطه داخل ماشین را نیز جستجو می نمایند که مقدار 8 سانت شیشه نیز از داخل ماشین ( قسمت کف پا راننده ) یافت می گردد.

به همین دلیل متهم را به مرکزارجاع داده و در کلانتری متهم نسبت به این سوال که مواد مکشوفه از داخل ماشین شما کشف شده است ؟ گفته برای من نبوده است شاید مسافری را سوار کردم برای او بوده است و من اصلا تا الآن مواد مخدر ندیده ام

سوال دیگر اینکه شی را که از داخل ماشین پرتاب کردی برای چه پرتاب کردی و مال خودت بود ؟ من این کار نکرده ام

تحقیقات مقدماتی:پرونده پس از اظهارت متهم به دادسرا ارجاع داده شده است که تحقیقات توسط باز پرس شعبه 2 شروع شده است.

در شعبه بازپرسی متهم همان اظهارات سابق را بیان می نماید و می گوید بنده تا بحال مواد مخدر ندیده ام و مواد مخدر در داخل ماشین برای من نبوده است دیروز بعد از ظهر 3 نفر را به دلیل اینکه مسیری ایستاده بودند ماشین نبود سوار نمودم برای آنها بوده است

 که در مقابل سوال بازپرس که آیا آنها را می شناسی و یا محل کار انها را بلدی گفته است خیر اصلاً نمی شنا سم و تا حالا آنها را ندیده بودم و پایپ نیز من اصلا پرت نکرده ام  و مامورین اشتباه می کنند .بازپرس نظر به محتویات پرونده قرار  کفالت با تعیین وجه الکفاله به میزان 000/000/180 ریال صادر می نماید .

​که دراین راستا اقای محمد ...... کارمند آموزش وپروش کفالت متهم را برعهده گرفته است .

بازپرس مجدداً جهت اخذ توضیحات و تفهیم اتهام متهم را احضار می نماید که در جلسه ای که تشکیل می گردد متهم بیان می دارد من تا الآن مواد مخدر ندیده ام و موادی اگر در داخل ماشین من بوده است برای 2 نفر مسافری بوده است که چند روز قبل از دستگیری سوار کردم واز جیب انها افتاده است داخل ماشین واگر من می دیدم حتما آن را داخل ماشین نگه نمی داشتم و بیرون می انداختم . باز پرس از متهم سوال می نماید شما چند نفر را سوار کردی آقا بوده اند یاخانم وچند روز قبل از دستگیری بوده است ؟ که متهم بیان داشت من 2 نفررا سوار کردم و فکرکنم 2یا 3 روز قبل دستگیری بود و همه انها مرد بودند.

النهایه بازپرس نظر به اوراق پرونده وسایر قرائن وامارات ازجمله ضد و نقیض گویی متهم در جلسات بازپرسی پس ازاخذ آخرین دفاع به متهم اقدام به صدور قرار جلب به دادرسی می نماید .

قرار جلب به دادرسی

در خصوص اتهام آقای محمدرضا .... که متهم است به نگهداری و حمل  8 سانت شیشه با عنایت به محتویات پرونده از جمله گزارش مراجع انتظامی و ضد و نقیض گویی متهم اتهام انتسابی به متهم را محرز تشخیص داده است و مستنداً به 265 قانون آیین دادرسی کیفری قرار جلب به دادرسی صادر نموده است .

این قرار توسط باز پرس نزد دادیار اظهار نظر ارجاع گردیده است که با موافقت نسبت به قرار صادره منتج به صدور کیفر خواست گردیده است.

سپس پرونده شعبه 2 دادگاه انقلاب ارجاع گردیده است که وقت رسیدگی تعیین گردیده  و ابلاغ قانونی صورت گرفته است .

جلسه دادرسی:جلسه  دروقت مقرر تشکیل است متهم حضور دارد متهم بیان می دارد من اشتباه کردم دروغ گفتم  و مواد مخدر مکشوفه متعلق به بنده بوده است و پایپ را نیز بنده به بیرون پرت کردم ولی من مصرف نمی کنم وآنها را پیدا کرده بودم  و تقاضای تخفیف کرده است که در نهایت قاضی محترم با اخذ آخرین دفاع به شرح ذیل مبادرت به صدور رای می نماید .

رای دادگاه

در خصوص اتهام آقای محمدرضا .... دائر بر حمل ونگهداری 8 سانت شیشه و آلات ادوات استعمال مواد مخدر نظر به اقرار صریح ایشان در جلسه دادرسی و کشف مواد مزبور نزد ایشان گزارش مراجع انتظامی وکیفرخواست صادره ایشان را با توجه به اقرار صورت گرفته وابراز ندامت و....در جلسه دادرسی که ازموجبات تخفیف می باشد مستنداً به   37 قانون مجازات اسلامی و قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام  به تحمل 5 ماه حبس تعزیری به صورت 1 سال معلق محکوم می نماید .

 

نظریه وکیل :

ایرادی که در این پرونده به نظر اینجانب بر رای دادرس محترم وارد است این است که در رای مذکور یکی از مهمترین اصول دادرسی اصل قانونی بودن مجازات رعایت نگشته است زیرا طبق بند 2 ماده 8 قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر حمل و نگهداری بیش از پنج سانتی گرم تا یک گرم از دو میلیون تا شش میلیون ریال جزای نقدی و سی تا هفتاد و چهار ضربه شلاق دارد و طبق ماده 20همان قانون مجازات حمل و نگهداری آلات و ادوات استعمال مواد مخدر علاوه بر ضبط آنها به ازای هر عدد صد تا پانصد هزار ریال یا پنج تا بیست ضربه شلاق دارد در حالی که دادرس محترم اقدام به صدور 5 ماه حبس نموده اند که بنظر واجد محل قانونی نمی باشد

آخرین ویرایش در دوشنبه, 22 شهریور 1400 08:08
  1. تازه های سایت
  2. مطالب تصادفی
  3. نظرات
« اکتبر 2021 »
دوشنبه سه‌شنبه چهارشنبه پنچ‌شنبه جمعه شنبه یک‌شنبه
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

  سعادت آباد، نبش خیابان 32، پلاک 116، طبقه چهارم، واحد 9  

  021-88689911-3  

  info@Drsoheiltaheri.com  

  www.drsoheiltaheri.com  

تماس با ما