حســـبنا‌الله و نعـــم الوکیل

ورود به سایت

نام کاربری*
رمزعبور*
مرا به خطر بسپار

ثبت نام

فیلد های ستاره دار(*) را پر نمایید.
نام*
نام کاربری*
رمزعبور*
تکراررمز عبور *
ایمیل*
تکرارایمیل *
کدامنیتی*
تصویرمجدد

نمونه پرونده عملی: اعتراض ثالث

نوشته شده توسط  ادمین سایت شهریور 29, 1400

 

گردشکار:آقای بهرام به وکالت از محمد امین .......   فرزند ع. دادخواستی به‌طرفیت اقایان ١- آرمان ........ 2-علی ........3-رامین .........  به‌خواسته اعتراض ثالث نسبت به دادنامه شماره ....٩٧/١٢/۴شعبه ٨دادگاه عمومی حقوقی قزوین و متعاقباً صدور حکم مبنی برمحکومیت خواندگان به خلع‌ید از شش‌دانگ سه باب زیرزمین موضوع سند اجاره ۱۴۰۵۳ ـ ۸/۹/۱۳۳۱ دفتر اسناد رسمی شماره …. قزوین با احتساب کلیه خسارات قانونی ازجمله هزینه دادرسی و حق‌الوکاله وکیل مطرح نموده است

رای دادگاه:

دادگاه باملاحظه محتویات پرونده نظر به اینکه موضوع دادنامه شماره ۰۸۰۹ ـ ١٣٩٧/٢/۵ گزارش اصلاحی بین خواندگان ردیف٢و٣می‌باشد و گزارش اصلاحی رأی محسوب نمی‌شود تا موضوع اعتراض ثالث قرار گیرد با این وصف دعاوی مطرح‌شده قابلیت استماعنداشته و به استناد ماده ۲ قانون آیین دادرسی مدنی قرار عدم استماع دعوا صادر اعلام می‌دارد. قرار صادرشده ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل‌اعتراض و رسیدگی در دادگاه محترم تجدید تجدیدنظر استان می‌باشد.

متعاقب صدور رای بدوی ودر فرجه قانونی آقای بهرام به وکالت از آقای ..... دادخواست تجدید نظر خواهی خود را مطرح می نماید

رای دادگاه تجدید نظر

درخصوص تجدیدنظرخواهی آقای ....... با وکالت آقای بهرام به‌طرفیت ١- آرمان .....٢-علی ......٣-رامین ا.....  نسبت به دادنامه شماره .....صادره از شعبه محترم ٨ دادگاه عمومی حقوقی قزوین که بر اساس آن قرار رد دعوی تجدیدنظرخواه به‌طرفیتت جدیدنظرخواندگان به‌خواسته اعتراض ثالث نسبت به گزارش اصلاحی شماره ۸۰۹ مورخ ٩٧/٢/۵ بین تجدیدنظرخواندگان ردیف دومصادر شد با دقت در محتویات پرونده برخلاف استدلال دادگاه محترم بدوی اولاً گزارش اصلاحی از مصادیق آرای مرجع قضایی بوده وآثار و نتایج قانونی مترتب بر رأی دادگاه ازجمله مختومه شدن دعوی و خروج پرونده از آمار و تعیین تکلیف دعوی اقامه‌شده را در برداردثانیاً قانون‌گذار به شخص ثالث فاقد سمت در دعوی اصلی و متضرر از نتیجه آن به‌طور اطلاق برابر ماده ۴۱۷ قانون آیین دادرسی مدنیحق طرح اعتراض به رأی مزبور را اعطا نموده و فرض ورود ضرر به شخص ثالث در پرتو توافق دو طرف دعوی اصلی و گزارش اصلاحیحاکم بر آن‌ها محتمل می‌باشد ازاین‌رو … حق اقامه اعتراض به ثالث در فرض حقانیت وی ضمن … احقاق حق وی توالی فاسدی دربردارد که قانون‌گذار چنین نتیجه‌ای را برنمی‌تابد بنابراین دادگاه به استناد مواد ۳۵۳ و ۴۱۷ قانون آیین دادرسی مدنی و بند هـ ماده۳۴۸ آن ضمن نقض قرار تجدیدنظر خواسته پرونده را جهت رسیدگی ماهوی به مرجع محترم بدوی اعاده می‌نماید. رأی صادره قطعیاست.

 

نظر یه وکیل:

طبق ماده ۴۱۹ اعتراض شخص ثالث بر دو قسم است :

الف – اعتراض اصلی عبارتست از اعتراضی که ابتدا از طرف شخص ثالث صورت گرفته باشد

ب – اعتراض طاری ( غیراصلی ) عبارتست از اعتراض یکی از طرفین دعوا به رایی که  سابقا دریک دادگاه صادر شده و طرفدیگر برای اثبات مدعای خود ، در اثنای دادرسی آن رای را ابرازنموده است .

گزارش اصلاحی نیز از مصادیق آرای مرجع قضایی بوده و آثار و نتایج قانونی مترتب بر رأی دادگاه، ازجمله مختومه شدن دعوی وخروج پرونده از آمار و تعیین تکلیف دعوی اقامه‌شده، را در بردارد و فرض ورود ضرر به شخص ثالث در پرتو توافق دو طرف دعوی اصلیو گزارش اصلاحی حاکم بر آن‌ها محتمل است بنابراین شخص ثالث متضرر از مفاد گزارش اصلاحی می‌تواند نسبت به آن دعوایاعتراض ثالث اقامه نماید.

بنابر این همانطور که در رای دادگاه تجدید نظر به درستی ذکر شده است گزارش اصلاحی جزو آرا دادگاهها بوده و قابل اعتراض ازطرف شخص ثالث است

  1. تازه های سایت
  2. مطالب تصادفی
  3. نظرات
« مه 2022 »
دوشنبه سه‌شنبه چهارشنبه پنچ‌شنبه جمعه شنبه یک‌شنبه
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

  سعادت آباد، نبش خیابان 32، پلاک 116، طبقه چهارم، واحد 9  

  021-88689911-3  

  info@Drsoheiltaheri.com  

  www.drsoheiltaheri.com  

تماس با ما