ورود به سایت

نام کاربری*
رمزعبور*
مرا به خطر بسپار

ثبت نام

فیلد های ستاره دار(*) را پر نمایید.
نام*
نام کاربری*
رمزعبور*
تکراررمز عبور *
ایمیل*
تکرارایمیل *
کدامنیتی*
تصویرمجدد

مسئولیت شرکت های هواپیمایی در برابر تاخیر پروازها

نوشته شده توسط  شهریور 25, 1397

 صنعت حمل و نقل نقش به سزا و قابل توجهی را در رشد و پیشرفت اقتصادی هر کشوری ایفا می‌نماید چه اینکه اصلی‌ترین راه برقراری و گسترش روابط و مراودات تجاری، توریستی و ... مساله حمل و جابجایی می‌باشد.

  مسئولیت شرکت های هواپیمایی در برابر تاخیر پروازها، صنعت حمل و نقل نقش به سزا و قابل توجهی را در رشد و پیشرفت اقتصادی هر کشوری ایفا می‌نماید. چه اینکه اصلی‌ترین راه برقراری و گسترش روابط و مراودات تجاری، توریستی و ... مساله حمل و جابجایی می‌باشد.
 
این در حالی است که این صنعت نیز مانند هر صنعت دیگری خطرات و آسیب‌هایی به همراه دارد. از جمله خطرات موجود در صنعت حمل و نقل می‌توان به آسیب‌های وارده همچون دیر به مقصد رساندن مسافر اشاره نمود.
 
مساله تاخیر در جابجایی مسافران از طریق حمل و نقل هوایی از جمله اصلی‌ترین و شایع‌ترین چالش‌های پیش روی صنعت هوانوردی در سرتاسر دنیا می‌باشد. به طوریکه در حال حاضر شاهد تاخیر‌های چند ساعته و چند روزه شرکت‌های مختلف و بزرگ هواپیمایی در حمل و جابجایی مسافران می‌باشیم. این در حالی است که همواره موضوع زمان و مدیریت زمان مورد توجه شریعت اسلام و نیز قانون بوده است؛ بنابراین هرآنچه موجب بر هم خوردن مدیریت زمان و برنامه ریزی افراد گردد با واکنش قانون مواجه می‌شود. چه اینکه حقوق شهروندی افراد ایجاب می‌نماید تا بتوانند در مقابل این خطرات و آسیبب‌ها از حمایت‌های قانونی بهره‌مند گردند.
 
از جمله این حقوق می‌توان به امکان مطالبه خسارت و الزام شرکت خاطی به جبران آن تحت شرایط مقرر قانونی اشاره نمود. این در حالی است که مبنای مطالبه خسارت هم به لحاظ نقض آشکار حقوق شهروندی افراد و هم به لحاظ قوانین و مقررات بین المللی و داخلی و نیز احکام شرعی وجود خواهد داشت.

مسافرین محترم باید بدانند که صرف تاخیر در پرواز مجوز قانونی به منظور مطالبه خسارت و به طور کلی مجوز مراجعه به شرکت هواپیمایی نمی‌باشد. این در حالی است که همواره دلایل متعددی مبنی بر معافیت یا عدم مسئولیت شرکت‌های هواپیمایی وجود خواهد داشت که می‌بایست در جای خود مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

یاسر میرزاجعفری- کارشناس ارشد حقوق تجارت بین الملل

آخرین ویرایش در دوشنبه, 26 شهریور 1397 08:56
برای ارسال نظر وارد سایت شوید
  1. تازه های سایت
  2. مطالب تصادفی
  3. نظرات
« ژوئیه 2020 »
دوشنبه سه‌شنبه چهارشنبه پنچ‌شنبه جمعه شنبه یک‌شنبه
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
تماس با ما