ورود به سایت

نام کاربری*
رمزعبور*
مرا به خطر بسپار

ثبت نام

فیلد های ستاره دار(*) را پر نمایید.
نام*
نام کاربری*
رمزعبور*
تکراررمز عبور *
ایمیل*
تکرارایمیل *
کدامنیتی*
تصویرمجدد

کتاب دکترین استیفای حق در مالکیت فکری

نوشته شده توسط  ارديبهشت 23, 1393

کتاب «دکترین استیفای حق در حقوق مالکیت فکری» که توسط خانم دکتر زهرا شاکری – از اعضای کانون جنبش نرم افزاری- و با مشارکت آقای دکتر سعید حبیبا تألیف شده، ابتدا در سال ۱۳۸۹ توسط انتشارات سمت انتشار یافت و سپس در سال ۱۳۹۰ نیز تجدید چاپ شد.
حقوق مالکیت فکری یکی از گرایش های نو در نظام حقوقی ایران محسوب می شود که به جهت تاثیر ژرف بر تجارت و جریان پیشرفت علمی و صنعتی از اهمیت گسترده ای برخوردار است. شاخه ی سنتی این حقوق، تمرکز اصلی خود را بر حفظ و حراست از حقوق مالکان فکری( مخترعان، مولفان، طراحان صنعتی و..) قرار میدهد اما امروزه رویکرد عدالت محور بر مطالعات این رشته سایه افکنده و پژوهشگران حقوق در پی ایجاد تعادل میان مالکان فکری و جامعه می باشند تا در پرتو آن، انگیزه تولید علم برای مالکان فکری وجود داشته باشد و نیز جامعه نیز از دستاوردهای علمی و فرهنگی منتفع و به پیشرقت و تعالی دست یابد.
بنابراین،کتاب “دکترین استیفای حق در حقوق مالکیت فکری” این رویکرد را مورد توجه قرار داده و تلاش می نماید از زاویه یکی از نظریات حاکم بر حقوق مالکیت فکری، این موازنه را پیگیری نماید. نظریه ” استیفای حق مالکیت فکری “به معنای زوال یا خاتمه حق مالکیت فکری است و به موجب آن پس از نخستین بیع پیرامون یکی از مصادیق اثر یا محصول فکری( مانند یک جلد کتاب یا سی دی فیلم)، حق انحصاری مالک در خصوص توزیع اثر ( فروش مجدد، اجاره، عاریه،…)خاتمه می یابد و خریدار می تواند آزادانه به توزیع اثر در جامعه مبادرت نماید
برگرفته از http://abolghasemshamabadi.blogfa.com.آخرین ویرایش در جمعه, 10 شهریور 1396 17:00
دکتر سهیل طاهری

وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز 
رتبه 3 آزمون اختبار کانون وکلای مرکز –تهران در سال 82
عضو هیئت علمی و استادیار دانشگاه
رتبه 2 ورودی دکترای حقوق خصوصی دانشگاه شهید بهشتی سال 82

وبگاه: drsoheiltaheri.com
برای ارسال نظر وارد سایت شوید
  1. تازه های سایت
  2. مطالب تصادفی
  3. نظرات
« ژوئن 2020 »
دوشنبه سه‌شنبه چهارشنبه پنچ‌شنبه جمعه شنبه یک‌شنبه
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
تماس با ما