حســـبنا‌الله و نعـــم الوکیل

ورود به سایت

نام کاربری*
رمزعبور*
مرا به خطر بسپار

ثبت نام

فیلد های ستاره دار(*) را پر نمایید.
نام*
نام کاربری*
رمزعبور*
تکراررمز عبور *
ایمیل*
تکرارایمیل *
کدامنیتی*
تصویرمجدد
یکشنبه, 26 ارديبهشت 1400

               

آیین نامه لایحه استقلال کانون های وکلا در مسیر تکاملی_ تعاملی

نوشته شده توسط  ادمین سایت دی 29, 1399

سهیل طاهری:

آیین نامه لایحه استقلال کانون های وکلا در مسیر تکاملی_ تعاملی

در اسفندماه سال گذشته، پیش‌نویس آیین‌نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلا، توسط قوه قضاییه تنظیم و منتشر گردید.
متعاقب اعتراض کانون‌های وکلا و جامعه حقوقی کشور مبنی بر غیرقانونی بودن تنظیم این آیین‌نامه توسط قوه قضاییه به استناد ماده ۲۲ لایحه استقلال کانون وکلا و نقض استقلال کانون های وکلا و قانونگذاری در این پیش‌نویس، توافق گردید تنظیم این آیین‌نامه به مسیر قانونی خود بازگردد و طبق ماده ۲۲ لایحه استقلال کانون های وکلا ،توسط خود کانون های وکلا تنظیم و سپس به تصویب برسد.

یک عضو هیات مدیره کانون وکلای مرکز در این زمینه گفت:در این راستا کارگروهی در اتحادیه سراسری کانونهای وکلا تشکیل گردید و متن این آیین نامه را تنظیم و به قوه قضائیه ارسال نمود.


اخیراً قوه قضاییه ملاحظاتی را در خصوص متن تنظیمی کانون ها، کتبا به اتحادیه سراسری کانون های وکلا اعلام و ابلاغ نموده است که عمدتاً پیشنهاداتی اصلاحی و ناظر بر «منع قانون گذاری با آئین نامه»، «ضرورت احراز شرائط مذکور در ماده ۲ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری برای وکیل،ابتداً و استمرارا»،«اضافه شدن دروس فقه و حقوق ثبت به آزمون ورودی وکالت» و غیره می باشد.


این وکیل دادگستری افزود:با ارائه این ملاحظات، پیش‌بینی می‌گردد متن تنظیمی کانون‌های وکلا، تغییرات اساسی نماید.
برقراری این تعامل بین کانون های وکلا و قوه قضاییه، آنهم در خصوص یک موضوع چالشی مرتبط با استقلال کانون های وکلا را باید به فال نیک گرفت و آن را نقطه آغاز تعامل و هم افزایی در راستای ارتقای جایگاه وکالت و دستگاه قضایی در کشور محسوب نمود.
عمده دغدغه کانون‌های وکلا حفظ و صیانت از استقلال وکیل و کانون های وکلا و جایگاه وکالت در کشور بر اساس استانداردهای بین المللی و اجتناب از موازی کاری است و عمده دغدغه قوه قضاییه ناظر بر جنبه های نظارتی بر وکلا و کانونهای وکلا خصوصاً شرائط مذکور در ماده ۲ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت حدوثا وبقاءا می باشد.


طاهری ادامه داد:با عنایت به اینکه استقلال وکیل و کانون وکلا یکی از مولفه‌های مهم ارزیابی نظام قضایی ایران از منظر بین المللی است و صیانت از آن موجب اعتبار دادگستری در ایران می باشد واز طرف دیگر نظارت بر وکلا و خود انتظامی کانون های وکلا و تشکیلات دادسرا و دادگاه انتظامی وکلا همه با هدف ارتقاء جایگاه وکالت و دستگاه قضایی کشور،خود از دغدغه های کانونهای وکلا می باشد، حرکت در مسیر تکاملی_ تعاملی بین کانون های وکلاو قوه قضاییه، لازمه تحقق تحول قضایی به نظر می‌رسد.

آخرین ویرایش در دوشنبه, 29 دی 1399 10:47
  1. تازه های سایت
  2. مطالب تصادفی
  3. نظرات
« مه 2021 »
دوشنبه سه‌شنبه چهارشنبه پنچ‌شنبه جمعه شنبه یک‌شنبه
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

  سعادت آباد، نبش خیابان 32، پلاک 116، طبقه چهارم، واحد 9  

  021-88689911-3  

  info@Drsoheiltaheri.com  

  www.drsoheiltaheri.com  

تماس با ما