رساله حقوق حضرت امام سجاد(ع):

"اما حق شریک آنست که در غیابش کفایتش کنی و در حضورش خود را با او مساوی حساب نمائی و هیچ وقت بدون تصمیم او تصمیم نگیری و به نظر خود بدون مشورت با او عمل نکنی، حافظ مالش باشی و از خیانت به او در امور بزرگ و کوچک پرهیز نمائی زیرا که به ما رسیده است " دست خداوند با شرکاء است؛ تا وقتیکه به هم دیگر خیانت نکنند " و نیرویی نیست مگر به خداوند متعال."

فیلتر
 • دوازدهم خرداد ماه آخرين مهلت تحويل کار تحقیقی

   

   

   
   
  بدین وسیله به اطلاع دانشجویانی که در این ترم کار تحقیقی 1و2 با دکتر طاهری داشته اند می رساند اخرين مهلت ارائه كارتحقيقي مورخ دوازدهم خرداد ماه مي باشد خواهشمند است كارتحقيقي هاي خود را راس ساعت ١٢ و به آقاي صاحبي در گروه حقوق تحويل دهيد
 • ثبت نام قطعی کلاسهای دکتر طاهری در موسسه طرح نوین اندیشه

   

   

   

   

   

   

   

   

  به اطلاع کلیه متقاضیان کلاسهای آمادگی کارآموزی وکالت ،کارشناسی ارشد و سردفتری می رساندثبت نام قطعی  دروس حقوق مدنی،حقوق تجارت و آیین دادرسی مدنی از طریق موسسه طرح نوین اندیشه بعمل می آید،همچنین آن دسته از متقاضیانی که پیش ثبت نام خود را از طریق سایت دکتر طاهری انجام داده اند شامل 30 درصد تخفیف در هر یک از دروس می باشند.

  لازم به توضیح است که برگزاری کلاسها از روز پنجشنبه به روز جمعه تغییر یافته است.

   

  برای دریافت زمان برگزاری کلاسها اینجا کلیک کنید

  اطلاعات بیشتر:88986277

 • شروع ثبت نام دومین جلسه از سلسله جلسات کارگاه طراحی نقشه راه پرونده های حقوقی

   

   

   

   

   

   

   

   

  به اطلاع کلیه متقاضیان کارگاههای آموزشی،مهارت های کاربردی می رساند دومین جلسه از سلسله جلسات طراحی نقشه راه پرونده های حقوقی خرداد ماه 94 توسط دکتر طاهری برگزار میگردد ،لازم به ذکر است به دلیل محدودیت ظرفیت اولویت با متقاضیانی است که ثبت نام خود را از طریق فرم پیش ثبت نام آنلاین انجام داده باشند.

   

  فرم پیش ثبت نام آنلاین

   

  برای دانلود قسمتی از فایل تصویری جلسه اول اینجا کلیک کنید

 • کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی ارشد ۹۴ دانشگاه آزاد از روز یکشنبه ۳ خرداد قابل دریافت است

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  دکتر علوی فاضل، معاونت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی :
  کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی ارشد ۹۴ دانشگاه آزاد از روز یکشنبه ۳ خرداد قابل دریافت است
  آزمون کارشناسی ارشد ۹۴ دانشگاه آزاد روزهای پنج شنبه، جمعه و شنبه ۷، ۸ و ۹ خرداد ماه ۱۳۹۴ برگزار خواهد شد

  دکتر علوی فاضل با اعلام این خبر به روابط عمومی معاونت سنجش و پذیرش گفت: آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۴ در دو نوبت صبح و عصر روزهای پنج شنبه، جمعه و شنبه مورخ ۷، ۸ و ۹ خرداد ماه در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

  وی در ادامه گفت: داوطلبان می توانند از ساعت ۱۱:۰۰ صبح روز یکشنبه ( سوم خرداد ۱۳۹۴ ) با مراجعه به پایگاه اینترنتی www.azmoon.org و وارد کردن اطلاعات ثبت نام خود، برگه [کارت] ورود به جلسه خود را دریافت کنند.

  علوی فاضل تأکید کرد: چنانچه داوطلبان در برگه ورود به جلسه مغایرتی از لحاظ مشخصات فردی، عکس، سهمیه، زبان و غیره ملاحظه کردند، می بایست به باجه های رفع نقص که در حوزه های برگزاری وجود دارد، مراجعه کنند.

  وی در مورد زمان مراجعه گفت: زمان رفع نقص برگه های ورود به جلسه روزهای دوشنبه ۴/۳/۹۴، سه شنبه ۵/۳/۹۴ و چهارشنبه ۶/۳/۹۴ از صبح ساعت ۹:۰۰ الی ۱۳:۰۰ و بعدازظهر از ساعت ۱۴:۰۰ الی ۱۸:۰۰ می باشد.

  وی در پایان گفت: برای دریافت جزییات اطلاعات برگه ورود به جلسه داوطلبان مـی تـواننـد به سـایت www.pubr-azmoon.com مراجعه و نسبت به دانلود این اطلاعیه اقدام کنند

 • میلاد با سعادت امام حسین علیه السلام ،بر همه شیعیان جهان مبارک باد

 • مبعث پیام آور وحی،پیامبر نور و رحمت بر مسلمانان جهان مبارک باد

 • شهادت باب الحوائج حضرت امام موسی بن جعفر(ع) بر شیعیان جهان تسلیت باد

 • تحلیل حقوقی تجاوز نظامی عربستان به یمن

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  دانشگاه جامع امام حسین(ع) برگزار می کند

  (تحلیل حقوقی تجاوز نظامی عربستان به یمن)

  سخنرانان

  دکتر موسوی

  رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران

   

  دکتر رکن آبادی

  سفیر سابق ایران در بیروت

   

  حجت الاسلام دکتر محبی

  رئیس سازمان بسیج حقوقدانان

   

  زمان:چهارشنبه ،16 اردیبهشت،ساعت 9 صبح

  محل برگزاری :دانشگاه جامع امام حسین(ع)،سالن جلسات دانشکده و پژوهشکده علوم اجتماعی و فرهنگی

 • پایان تیر ماه آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون وکالت ۹۳

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  کانون وکلای دادگستری مرکز با انتشار اطلاعیه ای خطاب به ان دسته از پذیرفته شدگان آزمون وکالت ۹۳ که تا کنون برای ثبت نام و تشکیل پرونده به این کانون مراجعه نکرده اند اعلام کرد چنانچه تا پایان تیر ماه ۱۳۹۴ در این رابطه اقدام نکنند، به منزله انصراف آنان از کارآموزی وکالت تلقی و قبولی آنان در آزمون کان لم یکن تلقی می گردد.

  متن اطلاعیه کانون وکلای دادگستری مرکز به این شرح است :

  اطلاعیه

  به اطلاع آن دسته از پذیرفته شدگان آزمون سال ۱۳۹۳ که جهت ثبت نام در موعد مقرر مراجعه نکرده اند می رساند تا پایان تیر ماه ۱۳۹۴ مهلت دارند نسبت به تشکیل پرونده و ثبت نام اقدام نمایند .

  در صورت عدم مراجعه در موعد مقرر قبولی آنان در آزمون کان لم یکن خواهد شد .

 • ولادت با سعادت مولی الموحدین حضرت امام علی (ع)،روز پدر و معلم مبارک باد

 • امتحان میان ترم دروس آیین دادرسی مدنی 1و آیین دادرسی مدنی 3 در مقطع کارشناسی(دانشگاه امام صادق (ع) )

   امتحان میان ترم  دروس آیین دادرسی مدنی 1و آیین دادرسی مدنی 3 در مقطع کارشناسی،هفته آینده پس از اتمام جلسه آخر هر درس فوق الذکر به طور مجزا برگزار می گردد.

  لازم به ذکر است که بارم امتحان از 5نمره می باشد که با امتحان پایان ترم که از 15 نمره می باشد جمع میگردد.

 • برگزاری امتحان دروس حقوق مدنی در مقطع کارشناسی ارشد و همچنین حقوق مدنی 4و حقوق تجارت 2 در مقطع کارشناسی،مدرسه عالی شهید مطهری

  امتحان دروس حقوق مدنی در مقطع کارشناسی ارشد و همچنین حقوق مدنی 4و حقوق تجارت 2 در مقطع کارشناسی،هفته آینده بعد از اتمام جلسه آخر دروس فوق الذکر به طور مجزا برگزار میگردد.لازم به ذکر است که بارم امتحان از 5نمره می باشد که با امتحان پایان ترم که از 15 نمره می باشد جمع میگردد.

 • زمانبندی کلاسهای دکتر طاهری در موسسه اموزشی طرح نوین

   کلاسهای وکالت 93

   

   

   

   

   

   

  زمانبندی کلاسهای دکتر طاهری در موسسه اموزشی طرح نوین

  سه شنبه ها

  حقوق تجارت ساعت  16:00-13:00 (50ساعت)

  آیین دادرسی مدنی ساعت 20:15-16:15 (60ساعت)
   

  جمعه ها

  آیین دادرسی مدنی ساعت  14:45-8:15  (60ساعت)

  حقوق مدنی 20:00-15:30  (80ساعت)

 • نخستین جلسه از جلسات کارگاهی تمرین طراحی نقشه راه پرونده های حقوقی برگزار شد.

   طراحی نقشه راه پرونده        نقشه راه پرونده حقوقی

  نخستین کارگاه حقوقی موسسه اندیشه صادقین با حضور استاد ارجمند دکتر طاهری روز پنج شنبه مورخ 8اسفند ماه سال گذشته در فرهنگسرای ابن سینا با شرکت جمعی از وکلاء ، کارآموزان و دانشجویانی از دانشگاه های تهران  برگزار شد.

  دراین کارگاه که باموضوع طراحی نقشه راه پرونده های حقوقی  برگزار گردید، استاد طاهری  ابتدا به تعدادی از تکنیک های حقوقی اشاره نمودند که میتوان از آنها درسه محور اصلی یاد کرد:

    الف)شاکی یا خواهان

    ب)متهم یا خوانده

   ج)تکنیک های مشترک


    ایشان درادامه به ذکر مباحث تفصیلی حول این محورها با رویکرد بررسی موردی پرونده های حقوقی پرداخته که در این خصوص می توان به  نکات کاربردی بسیار مهمی اشاره کرد که در روند بررسی پرونده ها ی حقوقی اهمیت به سزایی دارند.
  لازم به ذکراست  که در پایان این کارگاه به شرکت کنندگان مدرک معتبری از سوی موسسه اندیشه صادقین اعطاء شد و همچنین نکاتی از این محور ها باقی ماند که مقرر گردید در کارگاه بعدی که متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

 • در بیست و دومین مجمع عمومی اسکودا تصویب شد؛ قانون آئین دادرسی کیفری جدید، منبع آزمون وکالت 93 خواهد بود.

   

   

   

   

   

  در بیست و دومین مجمع عمومی اسکودا تصویب شد؛

  قانون آئین دارسی کیفری جدید، منبع آزمون وکالت 93 خواهد بود.

  به گزارش خبرگزاری ایسنا، بیست و دومین مجمع عمومی اتحادیه سراسری کانونهای وکلا  در تاریخ 31 اردیبهشت و اول خرداد ماه به میزبانی کانون وکلای خراسان برگزار گردید که یکی از مصوبات مهم این مجمع، تعیین قانون آئین دادرسی کیفری جدید به عنوان آزمون وکالت سال 93 میباشد.

 • نتایج آزمون مرکز مشاورین قوه قضائیه اعلام شد.

   مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه اعلام کرد: 

  نتایج آزمون کتبی مشاوران حقوقی و پذیرفته شدگان مرحله اول اعلام شد. داوطلبین محترم میتوانند جهت مشاهده نتایج به آدرس http://modiriat.org  مراجعه نمایند.

   

   

   

   

   

   

   

 • نتایج آزمون مشاوران حقوقی قوه قضائیه اعلام شد.

  نتایج  اولیه آزمون مشاورین حقوقی مرکز امور مشاوران قوه قضائیه اعلام شد. داوطلبین محترم میتوانند جهت مشاهده نتایج به نشانی  http://modiriat.org

  مراجعه نمایند.

 • کارگاه طراحی نقشه راه پرونده های حقوقی

   طراحی نقشه راه پرونده        طراحی نقشه راه پرونده

  نخستین کارگاه حقوقی موسسه اندیشه صادقین با حضور استاد ارجمند دکتر طاهری روز پنج شنبه مورخ 8اسفند ماه سال گذشته در فرهنگسرای ابن سینا با شرکت جمعی از وکلاء، کارآموزان  و دانشجویانی از دانشگاه های تهران  برگزار شد. دراین کارگاه که باموضوع طراحی نقشه راه پرونده های حقوقی  برگزار گردید،  استاد طاهری  ابتدا به تعدادی از تکنیک های حقوقی اشاره نمودند که میتوان از آنها درسه محور اصلی یاد کرد:


   الف)تکنیکهای مرتبط با شاکی یا خواهان


   ب)تکنیکهای کاربردی برای متهم یا خوانده


  ج)تکنیک های مشترک


    ایشان درادامه به ذکر مباحث تفصیلی حول این محورها با رویکرد بررسی موردی پرونده های حقوقی پرداخته  و به  نکات کاربردی بسیار مهمی اشاره نمودند.

  لازم به ذکراست در پایان این کارگاه به شرکت کنندگان گواهی معتبری از سوی موسسه اندیشه صادقین اعطاء گردید و نکات باقیمانده در خصوص مباحث ارائه شده  مقرر گردید در کارگاه بعدی که متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

 • مصاحبه دکتر طاهری با روزنامه حمایت در سال 91، نخستین روزنامه حقوقی و قضایی کشور

  جایگاه سفته در نظام حقوقی ایران


  دکتر سهیل طاهری ، عضو هیات علمی دانشگاه در معرفی سند تجاری سفته به «حمایت» می‌گوید: سفته در نظام حقوقی ما یکی از سه سند مهم تجاری محسوب می‌شود که قانونگذار در مواد 307 و 308 قانون تجارت بدین صورت آن را تعریف کرده است: سفته سندی است که به‌موجب آن امضاءکننده تعهد می‌کند مبلغی در موعد معین یا عندالمطالبه در وجه حامل یاشخص معین یا به حواله کرد آن شخص کارسازی کند. سفته علاوه بر امضاء یا مهر باید دارای تاریخ باشد. دکتر طاهری در مورد مقررات ذکر شده مربوط به این سند تجاری می‌گوید: قانونگذار در ماده 309 قانون تجارت، مقررات سند تجاری سفته را به جز در مواردی که با برات اختلاف ماهوی دارد مانند قبولی سند تجاری برات که در مورد چک و سفته منتفی است، تابع مقررات برات دانسته است. بنابراین سند تجاری سفته در حقوق ایران در عرض برات سندی مدت‌دار محسوب می‌شود که برای پرداخت دیون موجل به کار می‌رود و قانونگذار مانند اسناد برات و چک برای آن امتیازات ویژه‌ای از جمله مسئولیت تضامنی صدور قرار تامین خواسته بدون نیاز به تودیع‌ خسارت احتمالی در نظر گرفته و حکومت اصل غیر قابل استناد بودن ایرادات بر آن را قائل شده است.
  جایگاه سفته در برابر چک


  این کارشناس حقوقی به «حمایت» می‌گوید: با توجه به این که امروزه اسنادی چون چک از کاربرد بیشتری در جامعه برخوردار است از اسنادی مانند سفته و برات استفاده کمتری می‌شود. این وکیل دادگستری در مورد پتانسیل قانونی این سند می‌افزاید: بیشترین پتانسیل یا کاربرد سند تجاری سفته در پرداخت‌های موجل (غیرنقدی یا دین مدت‌دار) است که البته امروز به جای آن از چک استفاده می‌شود؛ یعنی چک هم جای برات و هم سفته را گرفته است. به این دلیل که چک امتیازات ویژه‌ای دارد که سفته و برات ندارد. به طور مثال چک جنبه کیفری دارد که برات و سفته این امتیازات را ندارند. یعنی قانونگذار صدور چک بلامحل را با وجود شرایطی جرم دانسته است در صورتی که صدور سفته و برات بلامحل جرم نیست؛ چک واخواست لازم ندارد و صرف گواهی عدم پرداخت بانک دلالت بر بلامحل بودن چک دارد؛ اما سفته در صورت بلامحل بودن نیاز به واخواست و پرداخت هزینه‌های آ ن دارد.
  دکتر طاهری در ادامه بررسی تفاوت‌های چک و سفته ادامه می‌دهد: هم چنین چک مالیات نداشته  اما برات و سفته مالیات دارد و با خرید فرم های چاپی برات و سفته مردم در واقع مالیات آن را می پردازند، در صورتی که در مورد چک خرید برگه صورت نمی‌گیرد و بانک با کمترین هزینه ها آن را در اختیار متقاضیان می‌گذارد بنابر این مردم نیز تمایلی به استفاده از آنها نشان نمی‌دهند مگر کسانی که دسترسی به چک ندارند.

  سفته و لایحه جدید تجارت

  با توجه به لایحه جدید قانون تجارت و رویکردهای جدید آن نسبت به سند تجاری سفته، دکتر طاهری می‌افزاید: در لایحه جدید قانون تجارت تغییر بنیادی و اساسی در مورد سند تجاری برات و سند تجاری سفته صورت نگرفته است، اما به نظر می‌رسد برخی از نواقص موجود در قانون فعلی تجارت در لایحه جدید برطرف شده است.
  این مدرس دانشگاه ادامه می‌دهد: اما در مورد چک به نظر می‌رسد تغییرات بیشتر  باشد اما متاسفانه امتیازات ویژه چک که باعث انزوای دو سند برات و سفته شده  در لایحه جدید هم بعضا  دیده می‌شود؛ مثلا چک در لایحه جدید هم دارای جنبه کیفری است، در صورتی که سفته دارای جنبه کیفری نمی باشد.
  دکتر طاهری  در ادامه می‌گوید: از آنجا که چک وعده‌دار در لایحه جدید معتبر شناخته شده است، بنابراین دلیلی ندارد اشخاص در روابط بازرگانی خود از برات و سفته استفاده کنند و به جای آن از چک به صورت سند پرداخت مدت‌دار استفاده می‌کنند و همچنین این ایراد باقی می‌ماند که استفاده از سند تجاری برات و سند تجاری سفته با وجود چک توجیه منطقی پیدا نمی‌کند؛ چون وقتی می‌توان از چک بدون پرداخت مالیات و با امتیازاتی بیشتر از برات و سفته  استفاده کرد، رغبت اشخاص برای استفاده از این دو سند کمتر شده و در واقع فلسفه وجودی هر سه سند تجاری زیر سوال می‌رود، چراکه هدف قانونگذار این بوده است که در پرداخت‌های مدت‌دار از برات و سفته و در پرداخت‌های نقدی از چک استفاده شود که این هدف در قانون تجارت فعلی و در لایحه جدید قانون تجارت محقق نشده است.
   وی در خصوص استفاده از اینگونه اسناد در معاملات در دیگر کشورها ادامه می‌دهد: در تمام نظام‌های حقوقی در دنیا چک سند پرداخت نقدی است و اسناد تجاری برات و سفته سند پرداخت مدت‌دار است؛ البته برات در جایی به کار می‌رود که سه طرف (محیل، محتال و محال‌علیه) برای انجام معامله وجود دارد؛ اما چک و سفته در جایی به کار می‌رود که دو طرف (دائن و مدیون) برای انجام معامله موجود می باشند.
  با توجه به پتانسیل قانونی سند سفته پیشنهاد دکتر طاهری برای استفاده بیشتر از سند تجاری سفته این است که برخی از مزایایی که برای چک در نظر گرفته شده مانند مسئولیت کیفری در مورد چک بلامحل برداشته شود..
   

 • وب سایت رسمی دکتر طاهری راه اندازی شد.

  وب سایتوب سایت رسمی دکتر طاهری راه اندازی شد.

 • کارگاه تمرین نقشه راه پرونده های حقوقی برگزار شد.

  نخستین جلسه از سلسله جلسات کارگاههای مهارتهای کاربردی حقوقی با حضور دکتر طاهری، در اسفند ماه سال گذشته برگزار شد. اخبار تکمیلی و خلاصه مباحث ارائه شده به زودی از طریق همین وب سایت در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.

 • معاون اول قوه قضائیه: دادگاه ویژه روحانیت برای امتیاز دادن نیست.

  معاون اول قوه قضاییه گفت: وجود دادگاه ویژه روحانیت، امتیاز دادن به روحانیت نیست و در نظام اسلامی هیچ قشری از جامعه بر دیگری امتیازی ندارد.
  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین رییسی در همایش سراسری قضات دادسراها و دادگاه‌های ویژه روحانیت اظهار کرد: تشکیل دادگاه ویژه روحانیت برای حفظ عدالت صورت گرفته است.
  وی با هشدار نسبت به ترویج عرفان‌های کاذب، تاکید کرد: باید با عرفان‌های کاذب که به صورت شبکه‌ای در کشور فعالیت و دین مردم را به تهدید می‌کنند، مبارزه کنیم.
  معاون اول قوه قضاییه بیان کرد: وقتی مقام معظم رهبری ایام ولادت رسول‌الله ‌(ص) را هفته وحدت اعلام کردند یک جریان شیعی تکفیری آن را هفته برائت اعلام کرد، این مسئله نشان از وجود جریان‌های انحرافی دارد و باید با این‌ها برخورد شود و ما اطمینان داریم که پشت این قضیه، دشمنان نظام اسلامی و تشیع هستند.
  رییسی ادامه داد: مقام معظم رهبری وحدت را به عنوان استراتژی و یک راهبرد اساسی می‌دانند. اطمینان داریم که پشت این قضایا، سازماندهی وجود دارد.
  معاون اول قوه قضائیه یادآور شد: علی‌رغم شیطنت‌ها و توطئه‌هایی که علیه روحانیت انجام می‌شود، همچنان اثرگذارترین قشر جامعه هستند؛ البته اشکالاتی وجود دارد که باید برطرف شود.
  وی با اشاره به فلسفه شکل‌گیری این نهاد، گفت: دادگاه ویژه روحانیت با توجه به ضرورت‌هایی که وجود داشت، در زمان  حضرت امام‌ (ره) این تشکیلات شکل گرفت  و بعد از رحلت ایشان، نظر مقام معظم رهبری بر این بود که با قدرت  به کار خود ادامه دهد. 
   

به وب سایت شخصی دکتر سهیل طاهری خوش آمدید!

جملات کاربردی حقوقی

 • پیش از انعقاد هر قراردادی با وکیلتان مشورت کنید تا بعدها مجبور به پرداخت حق الوکاله های گزاف نشوید.
 • قبل از امضای هر سند و انعقاد هرگونه قرارداد، به دقت آن را مطالعه نمایید.
 • درباره حقوق خود از وکیلتان اطلاعات لازم را کسب کنید تا در مواجهه با مجریان قانون از حقوقتان آگاه باشید.
 • کار گروهی مشاوره ای و وکالتی بهتر از فعالیت انفرادی می باشد و عقل جمعی بهتر از عقل فردی است.
 • در هنگام دادن چک و یا مبلغ نقدی  حتما رسید دریافت نمایید.

وکیل دادگستری - وکیل پایه یک - وکیل پایه یک دادگستری

وکیل پایه یک دادگستری

آدرس: تهران، خیابان سعادت آباد، نبش خیابان 32، پلاک 116، طبقه چهارم، واحد 9
تلفن تماس: 3-88689911-021     فکس: 88582580-021
ایمیل: legal@soheiltaheri.com
add: apt 9, 4th floor, no 116, green house, 32 avenue, saadatabad, tehran, iran
Tel:(+98 21) 88689911-3
Fax: (+98 21) 88582580
Email: info@Drsoheiltaheri.com
Email: legal@Drsoheiltaheri.com